Skip to Content

Director of Schools & Chairperson of School Boards

School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY Mr. Larry Foster John Burrell
Clinton Ms. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Dr. Thomas Bailey Keys Fillauer
BEDFORD COUNTY Dr. Ray Butrum Barry D. Cooper
BENTON COUNTY  Mr. Randall Robertson Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY  Mr. Phillip Kiper Mike Deakins
BLOUNT COUNTY  Mr. Rob Britt Rob Webb
Alcoa Mr. Brain Bell Steve Marsh
Maryville Ms. Stephanie Thompson Christi Sayles
BRADLEY COUNTY  Mr. Johnny McDaniel Troy Weathers
Cleveland Mr. Martin RIngstaff Peggy Pesterfield
CAMPBELL COUNTY Mr. Donnie Poston Mike Orick
CANNON COUNTY  Ms. Barbara Parker Randy Gannon
CARROLL COUNTY  Ms. Charlotte W. Tucker Harold McLain, Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Mr. Rod Sturdivant Tim Ruions
+Huntingdon Ms. Pat Dillahunty Lee Carter
+McKenzie Mr. Lynn Watkins John Austin
+South Carroll Ms. Diana Collins Marty McKnight
+West Carroll Mr. Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY  Dr. Shirley Ellis Kelly Crain
Elizabethton Mr. Edwin C. Alexander Matt Cooter
CHEATHAM COUNTY  Dr. Tim Webb Dianne Proffitt
CHESTER COUNTY  Ms. Cherrie Pipkin Rob Moore
CLAIBORNE COUNTY  Ms. Connie Holdway Roy Ellis
CLAY COUNTY  Mr. Donnie Cherry David West
COCKE COUNTY  Mr. Manney Moore Ken Johnson
Newport Mr. Steve Thompson Charlotte Mims
COFFEE COUNTY  Mr. Kenneth Casteel Ester Sims
Manchester Dr. Prater Powell Bob Bellamy
Tullahoma Dr. Dan Lawson Linda Thoma
CROCKETT COUNTY  Mr. Robert Mullins, Jr. Jasper Taylor
Alamo Ms. Reesha G. Black Craig Laman
Bells Mr. Charlie Williams Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY  Ms. Aarona Vanwinkle Dan Schlafer
DAVIDSON COUNTY  Dr. Jesse Register Gracie Porter
DECATUR COUNTY  Dr. Michael Price Robert Bibbs
DEKALB COUNTY  Mr. Mark Willoughby Charles Robinson
DICKSON COUNTY  Mr. Johnny Chandler Tim Potter
DYER COUNTY  Dr. Dwight L. Hedge Bruce Kerr
Dyersburg Mr. Dennis Durbin Amy Heckerthorn
FAYETTE COUNTY  Dr. Cedrick Gray Robert Redditt
FENTRESS COUNTY  Mr. Mike Jones Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY  Dr. Rebecca Sharber Chris Guess
GIBSON COUNTY  ………………. ……………….
Humboldt Mr. Steve Bayko Henry Lewis
+Milan Dr. Mary Reel Jimmy Copous
+Trenton Ms. Sandra Harper Dr. Mark Harper
+Bradford Mr. Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Mr. Robert Galloway Sara Meals
GILES COUNTY  Mr. Tee Jackson Mike Young
GRAINGER COUNTY  Mr. Edwin Jarnagin Darrell Livesay
GREENE COUNTY  Dr. Vicki Kirk Roger Jones
Greeneville Dr. Lyle Ailshie Jerry Anderson
GRUNDY COUNTY  Mr. Joel Hargis Gary Don Melton
HAMBLEN COUNTY  Dr. Dale Lynch Joe Gibson
HAMILTON COUNTY  Mr. Rick Smith Mike Evatt
HANCOCK COUNTY  Mr. Mike Antrican Freddie Mullins
HARDEMAN COUNTY  Dr. Donald Hopper Terry King
HARDIN COUNTY  Mr. John O. Thomas David Long
HAWKINS COUNTY  Ms. Charlotte Britton Charles Fuller
Rogersville Mrs. Rebecca Isaacs Reed Matney
HAYWOOD COUNTY  Mr. Marlon King Harold Garrett
HENDERSON COUNTY  Mr. Steve Wilkinson Jim Grant
Lexington Mrs. Susie Bunch Robert Helms
HENRY COUNTY  Mr. Sam Miles  Tricia Reimold
+Paris Mr. Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY  Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY  Ms.  Cathy Harvey Tommy Beechum
HUMPHREYS COUNTY  Mr. Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY  Mr. Joe D. Barlow Dewey Mabery
JEFFERSON COUNTY  Dr. Charles Edmonds Anne Marie Potts
JOHNSON COUNTY  Mr. Morris Woodring Gerald Buckles
KNOX COUNTY  Mr. James McIntyre Thomas Deakins
LAKE COUNTY  Ms. Amy Floyd Owens Douglas Schuff
LAUDERDALE COUNTY  Mr. Joey Hassell Malinda Hutcherson
LAWRENCE COUNTY Dr. Bill Heath Jerry Campbell
LEWIS COUNTY  Mr. Benny Pace Phyllis Townsend
LINCOLN COUNTY  Dr. Wanda Shelton Jerry Pendergrass
Fayetteville Dr. Janine Wilson Mark Clark
LOUDON COUNTY  Mr. Jason Vance Scott Newman
Lenoir City Mr. Wayne Miller Rosemary Quillen
MCMINN COUNTY  Mr. David Pierce Pat Chester
Athens Mr. Robert Greene Michael Bevins
Etowah Mr. David Green Phil Waycaster
MCNAIRY COUNTY Mr. Charles Miskelly Larry Smith
MACON COUNTY  Ms. Margaret Oldham Ronald Birdwell
MADISON CO. Mr. Thomas White David Clifft
MARION COUNTY  Mr. Mark Griffith James Poston
+Richard City Mr. Stan Mannon Bill Norman
MARSHALL COUNTY  Mr. Roy Dukes Mike Keny
MAURY COUNTY  Mr. Edward E. Hickman Shaw Daniels
MEIGS COUNTY  Mr. Don Roberts Christopher Clark
MONROE COUNTY  Mr. Mike Lowry W. Larry Stein
Sweetwater Ms. Melanie Miller Richard Rowe
MONTGOMERY COUNTY Mr. Michael Harris Jimmie Garland
MOORE COUNTY  Mr. Chad Moorehead Lorie McKenzie
MORGAN COUNTY  Dr. Edd Diden Terry Armes
OBION COUNTY  Mr. David W. Huss Brain Rainey
Union City Mr. Gary L. Houston Glenda Caudle
OVERTON COUNTY  Mr. Matt Eldridge Houston Robbins
PERRY COUNTY  Mr. Gil Webb Martha Sharp
PICKETT COUNTY  Ms. Dianne Elder Jerry Mitchell
POLK COUNTY  Mr. James Jones Gary Silvers
PUTNAM COUNTY  Dr. Kathleen M Airhart Eric Brown
RHEA COUNTY Mr. Jerry Levengood Dale Harris
Dayton Mr. Michael Latham Bob Vincent
ROANE COUNTY  Dr. Toni McGriff Drake Langley
ROBERTSON COUNTY Mr. Dan Whitlow Stoney Crockett
RUTHERFORD COUNTY Mr. Harry Gill Mark Byrnes
Murfreesboro Dr. Linda Arms Gilbert Mary Wade
SCOTT COUNTY  Mr. Bill Hall James Sexton
+Oneida Ms. Ann Sexton Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY  Mr. Johnny Cordell Charlie Rollins
SEVIER COUNTY  Dr. Jack A. Parton Charles Temple
SHELBY COUNTY  Mr. John Aitken David Pickler
Memphis Mr. Kriner Cash Martavius Jones
SMITH COUNTY Mr. Roger Lewis Tommy Manning
STEWART COUNTY  Dr. Phillip Wallace Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY  Mr. Jubal Yennie Ron Smith
Bristol Mr. Gary L. Lilly Nelson Pyle
Kingsport Dr. Richard Kitzmiller Wallace Boyd
SUMNER COUNTY Dr. D.R. Phillips Don Long
TIPTON COUNTY  Dr. WIlliam Bibb Marty Haywood
TROUSDALE COUNTY  Mr. Clint Satterfield Jimmy Crabtree
UNICOI COUNTY  Ms. Denise H. Brown Renea Jones-Rogers
UNION COUNTY  Mr. Wayne Goforth Brian Oaks
VAN BUREN COUNTY Mr. Michael R. Martin Ricky Walling
WARREN COUNTY  Mr. Jerry Hale Scott Holmes
WASHINGTON COUNTY  Mr. Ronald Dykes Clarence Mabe
Johnson City Dr. Richard Bales Kathy Hall
WAYNE COUNTY  Dr. Gailand Grinder Barry Hanback
WEAKLEY COUNTY  Mr. Randy Frazier Dr. Gordon Morris
WHITE COUNTY  Ms. Sandra Crouch Gary Sparkman
WILLIAMSON COUNTY  Dr. Mike Looney Patricia Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Sherry Badger
WILSON COUNTY  Mr. Mike Davis Don Weathers
+Lebanon Dr. Sharon Roberts Steve Jones 

+Indicates Special School District